Q: Kan et pizzeria rammes af softwarepatenter?

Jesper spørger:

Kan pizzeriaer rammes af softwarepatenter, som Pernille Skipper hævder på http://ekstrabladet.dk/nyheder/politik/danskpolitik/article2283842.ece

Kære Jesper.

Tak for spørgmålet.

Der er flere patenter, som kunne være relevante for erhvervsdrivende som et pizzeria:

Så også pizzeriaer risikerer en ubehagelig ekstraregning. Heldigvis er ingen af oventstående patenter gyldige i Danmark. Men hvis patenterne var udstedte som EU-patenter (og Danmark var med), så ville danske virksomheder kunne opkræves licens for brugen af disse. Pizzeriaet kan prøve at holde softwareleverandøren ansvarlig, men ofte indholder softwarelicenser en pasus om, at man ikke kan holde leverandøren ansvarlig, og under alle omstændigheder aldrig mere end hvad man har betalt for softwaren.

Står vi udenfor EU-Patentdomstolen, vil kun 10% af patenterne være gyldige og dermed bliver problemet mindre.


Har du lige som Jesper spørgsmål om EU-patentdomstolen, som du ikke har kunnet finde svar på, så skriv til patent@tange.dk.

Advertisements
This entry was posted in patent. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s